Newsletter
 Dopravu zajišťuje
DPDPPLZásilkovna
 Události
 Online status
 Platby
Bankovní převodPayPalFio
MasterCard_newVisamasstro
ComGate

Jak na multiroom?

  • Added: 27.02.2014   |   6147 readings / views


                   Jde to? Dva přijímače a jedna přístupová karta? Budou přijímače fungovat nezávisle na sobě a je systém spolehlivý? Nebudu dělat něco protizákonného? Ano jde to a není to nic složitého, a z mého pohledu, pokud je to pouze u vás doma nebudete dělat nic protizákonného, jiné však to bude pokud přístup poskytnete celému paneláku, na to tady prosím návod nehledejte.
                  O systému multiroom hovořili v minulosti především audiofilové, a to převším v souvilosti zajisitit si poslech z jednoho kvalitního zdroje i v dalších místnostech, postupem času se přidal i video signál např. sledování filmů z NAS serveru . Nyní inteligentní systém multiroom dokáže zabezpečit téměř  vše z jednoho místa i na dálku - obraz, zvuk, ovládání různých spotřebičů a činností. Existují různé systémy pro přenos videa a možnosti pro vytvoření vlastního streamovacího serveru nebo iptv. Ale nás zajímá řešení jednoduché, levné a dostupné pro každého. U satelitních přijímačů a placených přístupových karet je to totiž mnohem jednodušší, základní motivací zákazníků je především ušetřit na poplatcích za přístup k nabízeným programům. Možná že, je tato snaha také podporována i obchodní politikou jednotlivých provozovatelů, poněvadž si myslím, že kdyby o tom alespoň trochu někdo přemýšlem mohl by zabít jednou ranou dvě mouchy.. Zákazník by byl spokojen a provozovatel by vydělal. Místo pravdidelného úbytku abonentů , kompenzovaného pro mnohé nesmyslnými poplatky by možná mohl následovat i docela strmý nárůst. Stačí se podívat k sousedům do Rakouska kde na jedno GIS (obdoba našeho poplatku za TV a rozhlas)  je možné vydat za malý poplatek až 4 přístupové karty a nebo placený balík Viasat, kde majitel jedné karty může mít také až 4 karty další se stejnou nabídkou. Možná však, že je to jenom moje scifi teorie.

HD your way: any video, any room, any TV - wirelessly!

                 Pokud píši o sytému multiroom, myslím tim dva a více přijímačů s jednou přístupovou kartou, systém nabízený v minulých letech pod značkou optibox multiroom považuji za naprostou tragedii.                                                        
                Způsobů jak na multiroom je několik. Jenom pro zajímavost, všechny přijímače nabízené v našem  eshopu zvládnou systém multiroom. Záleží tedy jenom kolik chceme do případného upgradu investovat a pokud už nějaký ten přijímač máme, můžeme vybírat především z bezdrátových spliterů a to buď smartwi nebo clone+, v principu se od sebe neliší , rozdíly jsou počtu použitých klientů a možnosti přenášených programů. Částky, za spliter a 3 klientské karty se pohybují okolo 3000,- Kč. Propojení server klient se děje bezdrátově, a může ,ale také nemusí fungovat. Připojení WIFI záleží na mnoha faktorech.
 

   


Bohužel populární splittery již nejsou a nebudou dostupné a tato možnost od  roku 2016 odpadá.
Druhá možnost je začít na zelené louce, a to je úplně od začátku

Nejprve je nutné pokud nemáme, jednoduché LNB nebo single monoblok vyměnit za twin quad  nebo twin, quad  monoblok a připravit si dvě nebo více míst pro příjem.satelitního signálu. Pokud máme provedeno, pustíme se do přijímačů.
Dva příjímače a jedna karta není již poměrně dlouhou dobu výsadou pouze linuxových přijímačů s Enigmou 2, ale také starší přijímače SD Showboxy, Openboxy stačí propojit telefonním kabelem po RS232 , naopak nové nejlevnější HD přijímače s procesorem ALI  mají mimo jiné již od výroby firmware podporující systém Homecamd - domácí sdílení, tzn. dva přijímače propojíme bud´ v intranetu - 2 přijímače pouze mezi sebou kříženým patch kabelem, nebo v internetové síti přes switch nebo router. viz obrázky . U homecamdu můžeme připojit nejvýše 8 domácích klientu. Pokud nechcete v bytě nebo rodinném domě roztahovat další kabely , rozvod je možné provést pomocí homeplugů po 220V.
Při realizaci záleží na použité  přístupové kartě - Cryptoworks, Viaccess, Irdeto, Seca, Conax  fungují v těchto systémech bezproblémově až na poslední verze karet u nás provozovaného Skylinku Irdeto M7, tam žádný homecamd ani nic jinéhomomentálně nezprovozníte

                   
      

Levnější linuxové přijímače mají možnost pro Home sharing použít MCAS, jedná se o přijímače od FortisuFulanu atd. Podstata je však stejná jako u Homecamdu . Plnohodnotné Mipsel Linux přijímače Dreambox, VU+, Xtrend, Gigablue nebo přijímače s OS Neutrino mohou využít celou škálu softwaru oscam, cccam, mgcamd-newcs, odpadá možnost mcas a homecamd. 
     
     

Jaké z toho řešení plynou výhody?
Především budeme používat pouze jednu přístupovou kartu, je otázkou zdali se nám to u 2 přijímačů s kartou Skylink vůbec vyplatí , když pro druhý přijímač máme možnost si zakoupit  další kartu do domácnosti NEXT za cenu kolem 80,- Kč. Pokud  ji zakoupíme  nepotřebujeme žádné propojení mezi přijímači a postačí nám certifikované přijímače Skylink v cenách okolo 2600,- Kč.
Řešení bude výhodně pro erotickou kartu např Redlight HD, jejiž cena se pohybuje kolem 3400 Kč a možnost zakoupit další spárovanou  kartu neexistuje. Samotné napárováni je velmi jednoduché, pokud zvolíme v menu přijímače homecamd nebo MCAS v intranetu musíme vypnout u přijímačů v nastevení sítě dhpc a zadat síťovou adresu statickou,  zvolíme jméno/heslo tak, aby klient (přijímač bez karty) věděl kam se má připojit. Pak stačí v menu přijímače propojit.  Pokud se nám to podaří, mužete sledovat programy z jedné přístupové karty na dvou přijímačích nezávisle na sobě, Stejný postup je při připojení v internetu, pouze přijímače připojujeme přímo do ethermetu ,server (přijímač s kartou) musí mít vždy statickou ip adresu. Pokud máme přijímače v intranetu nemusíme mít strach, že se nám do nich někdo "naboří" neboť není jak, u internetového připojení je být potřeba velice opatrný zvláště při výběru softwaru.
Pokud máte kartu a vše ostatní již doma, nejlevnější přijímače pro homecamd se dají pořídít do 1500,- Kč, ovšem  pokud máte velký zobrazovač od 100 cm výše, podívejte se raději po něčem dražším, CPU ALI   pro vás asi nebude to pravé , hledejte STI, Broadcom, ARM.

Nejefektivnějším řešením se počátkem roku 2016 jeví řešení na bázi IPTV, kdy srdcem je vícetunerový linuxový satelitní přijímač a klienty jsou IP BOXY bez satelitního tuneru


Nemusíte složitě tahat kabely od antény k přijímačům, internet můžete přívést i po wifi, a vzhledem k tomu, že klienty jsou plnohodnotné přístroje s E2 nepřijdete ani o  žádné oblíbené pluginy.
Takže co na závěr?
Satelitní přijímače nakupujte s rozmyslem, raději se zeptejte, pokud si nejste jistí. Rada je zdarma, a může vám to ušetřit námahu i peníze.
Sledování placené TV bez řádného placení stanovených poplatků je trestné, a postup zde zveřejněný slouží pouze pro domácí použití a studijní účely.

Pokud máte zájem o konkrétní nabídku, neváhejte nás kontaktovat  na email  servis@olmi.tv


matchboxx

admin