Newsletter
Odebírejte aktuální novinky :

přidatodebrat
 Dopravu zajišťuje
DPDČeská poštaGeis
 Události
 Online status
 Platby
Bankovní převodPayPalTatraPay

Nezávislá recenze MOI+ od freetoairamerica

  • Přidáno: 03.02.2015   |   590 čtení / zobrazení
Chceme se s Vámi podělit o recenzi  TBS MOI + DVB S / S2 Satelitní TV Linux Free IPTV Streaming Server . Autor, adminstrator of Free-To-Air America Blogu , je velmi dlouhou dobu profesionálním  satelitním TV nadšencem. Měl také možnost vyzkoušet MOI + v Americe a  a tuto  jeho ucelenou verzi přeloženou do českého jazyka Vám předkládáme  

Recenze TBS MOI + DVB S / S2 satelitní TV Linux Server - trochu jako HDHomeRun, 

ale pro Free-To-Air satelitní signály
 
Témata v této recenzi:
 
·                  Důvod, proč jsem chtěl napsat tuto recenzi
·                  Představení MOI +
·                  Specifikace MOI +
·                  Nastavení MOI +
·                  Konfigurace TVHeadEnd
·                  Přidání úložiště pro nahrávání
·                  Uložení interní flash paměti
·                  Použití jiného tuneru
·                  Nastavení času
·                  Připojení Kodi / XBMC na TVHeadEnd backend
·                  Vtípky z TVHeadEnd softwaru
·                  Na závěr
·                  Zveřejnění
 
 
Důvod, proč jsem chtěl napsat tuto recenzi
Už dlouho jsou satelity mým koníčkem. Pár desítek let jsem měl C-band parabolu (od té doby už jsem měl několik dalších C Band a Ku band satelitů). Někteří si myslí, že satelitní hobby už vymřelo, ale nikoliv. Tam nahoře je ještě spousta signálů ale pokud se snažíte zprovoznit starý satelitní přijímač,  moc toho neuvidíte. Promiň příteli ,ale svět se stal digitálním a teď potřebuješ digitální satelitní přijímač, abys viděl všechny volně dostupné televizní programy na obloze.  
Stále však můžete jít a koupit si pouze přijímač pro tyto účely, ale ve většině případů jste limitováni připojením k jednomu televizoru.Pokud to připojíte k televizoru ve vašem obývacím pokoji, potom budete potřebovat extra kabely a možná i přepínač, aby jste si televize mohli užít i ve vaší ložnici. Pokud se chcete dívat na satelitní signál jež přijímáte ve více místnostech a nebo na počítači, tabletu či telefonu, bude to s jedním boxem (přijímačem) náročné.
Před pár lety jsem si pořídil HDHomeRun Dual zařízení a přišel jsem na to jak je hezké streamovat pozemní TV signály odkudkoliv ze svého domu přes moji lokální síť. Nastavil jsem také systém na nahrávání programů, na které jsem se mohl později podívat. Také mě zajímalo, jesti to samé můžu udělat se signálem který jsem přijímal se svého satelitu. Začátkem roku jsem se pokusil sestavit takové koncové zařizení, které by bylo schopno přijímat volně přístupné satelitní signály a streamovat je do růžných počítačů v mém domě včetně domacího kina které je připojeno k HDTV přijímačům. Řekněme, že první pokus nevyšel tak jak jsem doufal. Je potřeba mnoha znalostí, speciálně pokud nejste programátor nebo počítačový génius a někdy zkrátka hardware a koncové zařízení nechtějí spolupracovat. 
 
Potom jsem na stránkách narazil na TBS MOI+. Napadlo mě, že toto zařízení by mohlo dokončit to, co já začal a to i v menším měřítku.  Takže jsem se přhlásil online a začal hledat nějaké recenze na toto zařízení. K mému překvapení o tomto zařízení bylo napsáno velice málo, zejména v angličtině. Takže, doufajíc že vyplním tuto mezeru, kontaktoval jsem TBS a zeptal se, zdali by byli schopni poskytnout jeden kus za účelem recenze. Oni laskavě svolili a tato recenze je výsledkem. Takže jenom pro informaci neslíbil jsem, že budu psát pouze pěkné věci o tomto zařízení a ani za tuto recenzi nedostávám zaplaceno, krom toho že mám tu MOI+ jednotku. Tudíž se budu snažit ,aby tato recenze byla co nejvíce upřímná.
 
 
Představení TBS MOI+ 


TBS MOI+ je samostatná jednotka, která streamuje satelitní TV signály přes vaši lokální síť do počítačů, tabletů nebo telefonů a s malou pomocí může také fungovat jako PVR. Běži na Linuxu a má nainstalované dva různé koncové softwary, VDR a TVHeadEnd (mimochodem tyto dva jsou jediné, které jsou konfigurovatelné přes webový prohlížeč, ale MOI+ také obsahuje Mumudvb a DVBlast pro specializovanější aplikace). Tudíž může fungovat jako PVR nebo živé streamování Kodi (dříve známo jako XBMC), populární multiplatformový software, který může téměř jakýkoliv počítač nebo tablet proměnit v magický video box a může streamovat jiným softwarovým klientům, kteří jsou schopni přijímat takové streamy.


Prosím uvědomte si, že MOI+ není samostatný přijímač – nemůžete k němu připojit svoji televizi,  protože nemá HDMI port. Můžete ale sledovat příjímatelné signály na televizi připojené k PC (některé chytré televize mohou být dnes schopny tento signál také přijímat). Ten nejhlavnější účel MOI+ je přijímat  živé vysílaní a nahrané satelitní signály do ostatních přijímačů ve vašem domě. Mimo severní Ameriku může být také schopný přijímat pozemní televizní signál, zaleží na regionu a instalované kartě.
Jelikož jednotka je momentálně distribuována v severní Americe, obsahuje dva CI sloty. V popisu této karty najdete “ Vložení správné CAM a předplacené smart karty do CI slotu umožní přístup zakódovaných placených kanálů.” Naneštěstí to neznamená, že můžete přijímat komerční kanály v Severní Americe jako je například Dish Network, DirecTV, Bell Expressvu, Shaw, a podobné, jelikož používají jiné metody autorizace, které spolupracují pouze s jejich přijímači. Avšak tato konkrétní karta velice dobře přijímá neplacené satelitní signály, které jsou v Severní Americe dostupné. Mužete vyjmout kartu která s přijímačem byla zaslána a vyměnit ji za jinou TBS PCIe kartu, včetně TBS6985 DVB-S2 Quad Tuner PCIe Card, v případě že 2 tunery jsou pro vás málo.
 
První věcí, kterou bych chtěl uvést, je že jsem byl schopný streamovat  bez problémů všechny volně dostupné signály které jsem byl schopný příjímat, včetně obtížného 4:2:2 signálu. S oběma tunery v provozu a zařízením streamujícím dříve nahrané data na počítači, využití CPU nebylo ani trochu blízko maxima. Dokud se tuner byl schopen připojit k signálu, mohl se kanál streamovat nebo natáčet.
 
MOI+ specifikace:
 
Specifikace pro MOI+ jsou převzaty z oficiální  stránky  produktu a jsou následujcí:
System
SoC: Marvell 88F6282 1.6 GHzCPU: Sheeva CPU core (jádro) V5TE ARMRAM: 1GB DDR3Flash: 512MB NAND Flash
Interface  
2x USB 2.01x SATA portEthernet: 100/1000M Gigabit EthernetWifi: 802.11nProtocol: HTTP, UDP, RTP, TCPOS: Linux
 Předinstalovaný software
Tvheadend, VDR, Mumudvb, DVBlast, szap, tzap, czap, dvbdate, dvbnet, dvbscan, dvbsnoop, dvbtraffic, dvbscan, scan-s2, szap-s2, dst_test, telnet, ssh, sftp, samba, oscam
 Klient a podpora
PC: Windows, Linux, MacTablet: Android, iOSSmartphone: Android, iOS
 Podpora tuneru DVB
DVB-S2/S: 1 tuner cardDVB-T2/T: 1 tuner cardDVB-C/J.83B: 1 tuner card
 
Poznámka: zařízení je schopno pojmout pouze jedno tunerovou kartu, a v USA  a Kanadě se dá použít DVB-S nebo DVB-S2 karta. Pravděpodobně budete chtít DVB S2 kartu (která také přijímá DVB S signály), jelikož celkem dost kanálů přešlo na DVB S2 v posledních pár letech.
Poznámka ve specifikacích také udává, že jednotka má SATA port. Je to pravda ,ale musíte odstranit kryt na jednotce (což vyžaduje odšroubování 6ti malých šroubků), aby jste se k portu dostali. Bohužel co dostupné není, je připojení SATA hard disku. Uvnitř jednotky je sice dost místa pro úzký hard disk, jaký se používá v notebooku, ale nejsou tam žádné dírky ani držáky  na uchycení. Na hlavní desce je konektor, který je nevyužitý a jeho účel není stanovený, ve skutečnosti to může být konektor napájení ,ale nebyl jsem si jistý. Takže když jsem připojil hard disk, spustil jsem SATA disk, vyvedl jsem SATA kabel zezadu jednotky pomocí samostatného napájení. Takto fungovalo celkem dobře.
Toto je obrázek, který jsem pořídil ze vnitř jednotky, omlouvám se za lesk způsobený bleskem,  ale nejsem profesionální fotograf. Na této fotografii je SATA konektor na hlavní desce (ten vlevo), hned nad TBS logem. Ten neznámý konektor, který by mohl být napájením je nad tím, blízko vrchního rohu desky vedle LAN portu:

 
Publikované specifikace se nezmiňují o ničem specifickém, co se operačního systému týče, ale MOI+ vypadá,  že běží na BusyBox, který se popisuje jako švýcarský armádní nůž vložený do Linuxu. BusyBox se stal populární na malých zařízeních jako je toto a nabízí spoustu funkcí nalezených ve větších operačních systémech založených na Linuxu. Pod tímto odkazem naleznete úplný popis a uživatelské informace?
·                 Tvheadend – server pro Linux streamující TV který podporuje nahrávání, je konfigurovatelný pomocí webově založeného GUI
·                 VDR (Video Disk Recorder) – vytvořený primárně k nahrávání a ukládání videa, e konfigurovatelný pomocí webově založeného GUI
·                 Mumudvb (Multi Multicast DVB) – program na streamování TV přes síť
·                 DVBlast– jednoduchá a silná aplikace na streamování MPEG-2/TS  a demux od organizace Video LAN
·                 dvbscan –- příkazový řádek, utilita skenující frekvenci která je částí Linux TV DVB-apps
·                 scan-s2 – příkazový řádek, utilita skenující frekvenci, velmi podobná scanu
·                 szap, tzap, czap, dvbdate, dvbnet, dvbsnoop, dvbtraffic, a szap-s2 jsou součástí LinuxTV dvb-apps. Pár z nich bude užitečných i v Severní Americe.
·                 dst_test – vypadá to jako nějaký druh testu/demo utility, která je užitečná když se používá CI slot. Pravděpodobně neužitečné v Severní Americe.
·                 telnetsshsftpsamba – protokol pro síťové spojení s MOI+. Poslední dva jsou užitečné pro přesouvání dat.
·                 oscam –  Open Source Conditional Access Module software. Pravděpodobně neužitečný v Severní Americe. Předpokládám, že většina nekomerčních kupujících MOI+ v Severní Americe bude radějí používat TVHEadEnd nebo VDR více méně ve všech případech a jen zřídka budou využívat ostatní software kromě toho který umožňuje lokální připojení sítě k serveru.
Bohužel, vypadá to že MOI+ neobsahuje žádný software který by satelity skenoval naslepo (software, který by našel všechny transpondéry, a služby které obsahují na tom určitém satelitu). S oběma  dvdscan a scan-s2 můžete procházet pouze jeden transpondér a musíte zadat frekvenci tohoto transpondéru.
 
Nastavení MOI+
Co se týče obtížnosti nastavení zařadil bych MOI+ do běžných. Zapojit hardware je jednoduché, jednoduše dráty nebo konektory ze svého LAN kabelu připojíte k vstupům tuneru. Jednotka obsahuje také ethernetový kabel který připojíte ke svému routru. Pokud chcete používat wifi tak jednoduše zapojte dodanou antenu.
Když MOI+ zapnete, na předním dispeji začnou blikat zprávy ale nejvíc vás bude zajímat IP adresa jednotky. Tuto IP adresu potom můžete zadat do počítače ve vaší síti a najít si ji, abyste zkontrolovalil, že jednotka správně funguje a je přístupná přes síť.
V tuto chvíli, před tím než začnete něco jiného, měli byste upgradovat firmware jednotky. Důvod proč to dělat hned je, že kdykoliv provedete upgrade firmwaru, jednotka se vrátí do factory settings takže by nemělo cenu něco konfigurovat dokud nový firmware není nainstalovaný. Instrukce pro updatování firmwaru najdete v první zprávě tohoto vlákna anebo poté co jste již provedli ten uplně první upgrade, poté můžete jít na MOI+ IP adresu a kliknout tlačítko s nápisem Update Guide (návod na updatování).  Vezměte prosím na vědomí, že budetče potřebovat flashku s alespoň 1GB volného místa nejlépe zformátovanou na FAT32 formát (Linuxové formáty jako například EXT3/4 mohou a nemusí fungovat). Doporučuji zkopírovat všechny 3 zmíněné formáty na flashku aby byly všechny updatované. Vezměte na vědomí že máte na výběr ze dvou jader, jedno podporuje karty s  DVB-S2 + DVB-T2 a druhé karty s  DVB-S2 + DVB-C. V severní americe se pravděpodobně nesetkáte s něčím co by nepodporovalo DVB-S2, takže můžete použít kterékoliv jádro jelikož obě DVB-S2 podporují. Takže zkopírujte kterékoliv z dat jádra a další dva zmíměné soubory na svou flashku. 
 
Když se pokoušíte stáhnout  data na upgradovaní firmwaru jež jsou uložena na Sourceforge, možná budete mít potíže se stáhnutím ze stránek nacházejících se v Severní Americe. Pokud se toto stane, vyberte jiné zrcadlo (mirror). Já jsem je stáhl ze stránek (zrcadla) v Singapooru.
Poté co MOI+ ukončí updatování firmwaru, můžete jít zpět na webovou stránku a začít konfigurovat. Ve sloupci nalevo jsou tlačítka  ukazující dostupné možnosti. První z nich je nastavení sítě:


Přednastavený je na DHCP ale velice pravděpodobně tuto možnost budete chtít zablokovat a použít statickou IP adresu, aby ji ostatní počítače v  síti našly. Pokud to necháte na DHCP tak přístroj načte novou IP adresu pokaždé když rebootujete systém, alespoň se to stávalo mě. Takže zablokujte DHCP a nastavte stálou IP adresu na vaší lokální síťi, popřípadě můžete nakonfigurovat svůj router aby k vašemu MOI+ přiřadil pokaždé stejnou IP adresu.
Nezkoušel jsem povolit WLAN, protože jak už jsem se předtím zmiňoval, moc se o WiFi nezajímám. Příjde mi, že když se pokoušíte streamovat video s velkým rozlišením, nejlepších výsledků dosáhnete s kabelovým připojením Gigabit.
Pokud k jednotce nezapojíte anténu jež vám byla zaslána, přední panel bude v pravidelných intervalech hlásit, že máte problém s anténou (Antenna Issue) a to i když nezapnete WLAN.  Ale nevypadá to, že by to mělo nějaký efekt na běh zařízení.
Další tlačítko vám dává přístup k nastavení  tuneru:

 

Tato stránka vám umožní vybrat si koncový software který chcete používat. Když kliknete na vybrané tlačítko, zařízení tento program nakonfiguruje a vezme vás do vybraného rozhrani. Já jsem se rozhodnul pro rozhraní TVHeadEnd protože je preferováno uživateli Kodi/XBMC. Berte prosím na vědomí, že pokud si vyberete TVHeadEnd budete muset konfigurovat LNB’s, vypínače a jíné z tohoto rozhraní.  Pokud někdy zapomente, jak se do tohoto rozhraní dostat, vraťte se na tuto stránku a klikněte na TVHeadEnd, tento odkaz vás tam zavede.
Chtěl bych trochu přeskočit a zmínit se o About stránce, jelikož obsahuje informace o tom jak se přihlásit do zařízení pomocí ssh: About stránka zobrazuje nainstalovanou verzi firmwaru a hodí se také když potřebujete k MOI+ něco připojit. Mějte prosím na mysli, že adresa 192.168.8.188 je pouze příklad, musíte použít adresu, která je zobrazena na vašem displeji.
Je tu pár věcí které mohou dělat starosti těm, co se zajímají o zabezpečení. První je že se přihlašujete přes root, pomocí defaultního hesla (není tu možnost změny pomocí webové stránky). Další je že když procházíte MOI+ SMB share, celý systém je úplně otevřený. I když je to velice pohodlné, není to úplně tak dobré, když lidé kterým plně nedůvěřujete mají přístup k vaší lokální síti. Ale berte na vědomí ,že je to Linux takže pokud umíte pracovat s Linuxem, najdete si cestu jak toto spojení zabezpečit, pokud to považujete za nutné. Pokud toho o Linuxu moc nevíte anebo se nechcete dalším zabezpečením zabývat, alespoň se ujistěte, ze váš MOI+ je za routrem používajícím firewall, který je zapnutý a žádné porty z něj nevedou do MOI+ a nedělejte nic co by MOI+ vystavilo otevřenému internetu.
Druhá strana mince je, že uživatelé Linuxu rádi ladí programy, aby je vylepšili a v tomto případě nepotřebují  jailbreak,  aby si mohli hrát s tímto zařízením. Opravdoví Linuxoví guru by mohli možnosti tohoto zařízení rozšířit.
Nástroje (utilities) byly jedinou stránkou, kde jsem měl potíže s MOI+ webovým rozhraním:


Nejprve bych chtěl zmínit, že v dolní části  této stránky je tlačítko,  které můžete použít na rebootování MOI+. Vůbec jsem si toho nevšiml dokud jsem nefotil screenshot pro tuto recenzi! Je dobré, že tuto možnost nabízejí, ale přál bych si také aby podobné tlačítko existovalo pro bezpečné vypnutí přístroje a to hlavně proto, neboť  na přístroji není žádné tlačítko pro vypnutí. Jediný způsob jak zařízení vypnout je vytáhnout ho ze zásuvky.  Můžete ho bezpečně vypnout, když jdete do ssh relace a zadáte power off příkaz, ale pro ty kdo raději využívají webové rozhraní by tento tlačítko bylo užitečné.
Stránka také nabízí možnost výzvy IP adresy pro kontrolu síťového spojení. Je zvláštní, že pokud se ping podaří, vyskočí tabulka říkající, že IP je stejná jako IP rozsah MOI+.  Pokud se ping nepodaří tabulka říká IP není stejna jako IP rozsah MOI+.
Opravdový problém s touto stránkou je nastavení času. Nehledě na to kolikrát jsem se o to pokoušel, když jsem obnovil stránku, byl jsem zase v časové zóně Beijing, Hong Kong, a dalších částí Asie ale čas sám o sobě už byl správný. Když jsem zadal příkaz do Linuxu, ukázalo to správný čas, ale špatnou časovou zónu. Takže se pravděpodobně ptáte kde je ten problém? Ten problém je, že TVHeadEnd to zmátlo. Například když jsem nastavil nahrávání na 4PM objevila se mi zpráva že nahrávání bylo nastaveno na 5PM ale přistroj nahrál čas který jsem nastavil ale časová nahrávka byla označena pozdějším časem.
Řešením bylo nepoužívat webové rozhraní k nastavení času ale řídit se instrukcemi (metodou 3 ze 3): Příkazový řádek na této stránce (pouze po krok 4) abych správně nastavil region a město. Možná byste také měli změnit /etc/sysconfig soubor který také zobrazuje TZ=”Asia/Shanghai” ale vypadá to že toto nemá vliv na TVHeadEnd tak moc jako když není správně nastaveno /etc/localtime. Možná potom také budete muset spustit “chmod 644 /etc/sysconfig” abyste se přesvědčili že oprávnění jsou stále nastevena tak jak mají být. Nemám ponětí proč nástroje čas nenastaví správně ale je možno se o nastavení přesvědčit zadáním příkazu do ssh relace v MOI+. Pokud se tady ukáže špatná časová zóna, nastavení neproběhlo správně. Tohle byl jediný opravdový problém který jsem měl s MOI+ webovým rozhraním.
 
Je tu ještě jeden problém s časem, MOI+ není zrovna přesné, což není zrovna dobré když nahráváte programy podle času. Naštěstí je tu snadné řešení ke kterému se dostanu později.
 
Příručka TVHeadEnd a příručka na updatování jsou přesně takové jaké byste očekávali. Mějte na paměti, že pokud něco opravdu v nastavení pokazíte, vždycky můžete znovu updatovat firmware (použitím stejné verze jakou jste již předtím instalovali, pokud novější verze není k dispozici) a bude to mít stejný efekt jako tovární nastavení (jeden uživatel nahlásil že pokud je nenapravitelně zpackaná jenom TVHeadEnd konfigurace, pak pokud do příkazového řádku zadáte rm -fr .hts/*, nabídne vám toto nový start, ale ne vždycky to funguje). Samozřejmě že firmare update není něco co byste chtěli dělat často, jelikož byste museli vše znova nastavit. Pokud existuje možnost zálohování nastavení konfigurace TVHeadEnd, soubor který může být znovu nahrát na TVHeadEnd tak jsem ho nenašel.
 
 
Konfigurace TVHeadEnd
Jak už bylo zmíněno výše, v MOI+ ve webovém rozhraní je výběr z menu, které ukazuje jak nakonfigurovat TVHeadEnd (také k dispozici zde), což by mělo stačit na to abyste mohli začít. Ve většině případů se můžete těmito instrukcemi řídit, ale je tu pár věcí které by užívatelé ze severní ameriky měli vědět. Zaprve, TVHeadEnd předpokládá, že budete používat univerzální LNB, které se tak často nepoužívá v ostatních částech světa. Tam se většinou jako standard používá (Ku Band) LNB a nebo C band LNB. Ale když nastavujete TV adaptéry, pro tyto možnost volby nenajdete. Trik je v tom že musíte zvolit Advanced (pokročilý) v SatConfig menu, uložit to a pak v levém menu naleznete další dodatečné možnosti. Takhle TVHeadEnd funguje, neukáže vám možnosti které nejsou použitelné pro vaši stávající konfiguraci, takže konfiguraci musíte udělat více komplexní abyste viděli víc možností. 
 
Takže když jste zvolili pokročilé nastavení a uložili, můžete expandovat možnosti a podívat se na další úroveň. Pak můžete kliknout na Advanced (pokročilé), kde si můžete vybrat číslo orbitální pozice ke které má každý z tunerů přístup, je to číslo 1 pokud máte tuner připojený přímo k LNB, pokud se připojujete k portu 4 DiSEqC potom zvolte 4 jak je ukázáno zde:Po té co to uložíte, můžete začít s nastavením vašich jednotlivých orbitálních pozicí včetně typu LNB. V Severní Americe budete chtít pravděpodobně vybrat C-band nebo “Circular 10750″. Použijete ten druhý pro kterýkoliv standardní Ku band LNB  který má nízkou frekvenci 10750 MHz i v případě že není kruhově polarizovaný. Mějte na paměti, že tento druh softwaru (nebo alespoň část ladění satelitu) je o mnoho více používaná v Evropě a jiných místech mimo Severní Ameriku a o mnoho větší je pravděpodobnost, že budou používat kruhově polarizované LNB než v Severní Americe. 

 

Pokud používáte standardní DiSEqC a nebo 22 kHz spínač, potom zvolte “Generic” jako typ přepínače.  Pro 4 portový DiSEqC přepínač byste použili “Committed” možnost a vybrali byste tam příslušný port. TVHeadEnd používá AA, AB, BA, BB popis portů, které se shodují s DiSEqC přepínači portů 1, 2, 3, and 4. Neměl jsem žádné potíže s použítím standardního portu 4 DiSEqC přepínače (krom toho, že ten nový DiSEqC přepínač měl špatný port 4, ale to není chyba TVHeadEnd tuneru). V níže uvedeném screen shotu je zvolený DiSEqC port 2 (AB). Nastavení pro ostatní přepínače, které nemáte by mělo zůstat nastaveno standardně (defaultně).
 


Další věc, která by měla být zvážena pro Severní Ameriku je, že je jen velice výjmečně free-to-air signály obsahují Electronic Program Guide data (elektronický program). Takže by byl dobrý nápad jít do konfigurace Configuration | Channel / EPG | EPG Grabber a v sekci Over-The-Air Grabbers odkliknout všechny vybrané Grabbery. Stejně žádný z nich v Severní Americe fungovat nebude, takže nedává smysl abyste žhavili CPU kontrolou EPG dat které se nikdy neobjeví. Později v tomto článku se ještě vrátám k tomu , jak se dostat k data EPG.
 

Přídání úložiště pro nahrávání
Když jsem MOI+ testoval, přišel jsem na to že nejlepší možnost jak přidat paměť je přídání externího SATA hard disku s vlastním externím napájením. Měl by být zformátovaný na EXT4 format který je snazší pokud máte přístup k počítači který používá plnou verzi Linuxu jako například Ubuntu. Pokud žádné počítače s Linuxem nemáte, myslete na to že si můžete stáhnout “Live” verzi Ubuntu a spouštět ji z DVD nebo flashky abyste hard disk naformátovali. Já jsem dočasně jednotku připojil ke svému domácimu kinu, který běží na Ubuntu a zformátoval ho tam.
Při formátování jsem použil GUID rozdělování radějí než MBR. Pokud je vaše jednotka větší než 2TB potom nemáte jinou možnost než GUID!
Pokud máte MOI+ která má stejnou TBS6991SE kartu jako ta na kterou jsem psal tuto recenzi a nepoužíváte CI sloty (které byste v Severní Americe využívali), potom můžete táhnout SATA kabel dírkou na CI kartu. Pokud se rozhodnete použít jinou TBS tuner kartu, vedle místa na kartu je malý klínek ( který je přichycen dvěma šroubky) a musí být odstraněn abyste kartu mohli vytáhnout. Můžete to nechat odšroubované a protáhnout touto dírkou ten SATA kabel. Pokud si myslíte že kabel se bude moc hýbat, asi bych ho omotal páskou v místě kde kabel vychází z otvoru. Rohy nejsou zrovna ostré, ale hodně dření by mohlo způsobit opotřebení izolace.
Jakmile připojíte SATA disk a zapnete MOI+, zobrazí se hláška SATA připojena jako ostatní zprávy na předním panelu. Potom byste už měli být schopni procházet diskem pomocí /mnt/disk a v konfiguraci TVHeadEnd Configuration | Recording | Digital Video Recorder můžete specifikovat něco jako /mnt/disk/recordings jako cestu pro nahrávací systém. V Timeshift záložce můžete specifikovat například /mnt/disk/timeshift jako místo uložení (nezapomeňte odkliknout Enabled (povoleno) políčko, aby vám fungoval časový posun)
Jedna malá nepříjemnost je, že když připojíte SATA disk z jiného přístroje ve vaší síťi přes SMB, neukazuje přesně volné místo na jednotce ale místo toho ukazuje volné místo na interním disku MOI+. Toto vám může zabránit v kopírování velkých souborů na tento disk přes SMB, ale nenapadá mě žádný důvod, přoč byste toto měli dělat. TVHeadEnd nemá žádný problém s ukládáním velkých souborů na disk a pokud opravdu chcete kopírovat velké soubory na disk, vždycky můžete použít SFTP, které pro tyto účely pracuje skvěle.
 
Pokud vás to zajímá, když TVHeadEnd ukládá nahrávky na disk, ukládá je to jako .ts (MPEG transport stream) data, které mohou být přehrávány a kopírovány jakýmkoliv softwarem který tento formát rozpozná (jako například VLC). Samožřejmě Kodi/XBMC nahrané programy také přehraje.
 
Na jednotce jsou 2 USB porty, ale vypadá to že rozeznají pouze FAT32 formát, který rozhodně nechcete použít k ukládání satelitních nahrávek kvůli omezení tohoto systému. Vypadá to také, že FAT32 je automaticky přípojena  pouze na krátkou dobu nezbytnou pro přístup k aktualizacím a jejich nainstalování. Pokud se chcete dostat na zařízení přípojené přes USB port i potom, budete muset jit do ssh na zařízení a požít příkaz v příkazovém řádku. Linuxový guru bude možná schopen najít větší využití pro USB porty, ale já nejsem Linux guru a můj SATA disk připojený k jednotce funguje perfektně, takže jsem se ani moc nepokoušel s USB porty něco dělat.
 
Jediná nevýhoda využití SATA disku je, že se nedá zabudovat dovnitř jednotky. Už dříve jsem zmínil otázku zdali je k mání nějaký zdroj napájení pro disk. Uvnitř jednotky je dost místa pro notebookový pevný disk, ale nejsou tam žádné úchytky. Ale při našem testování, externí pevný disk s vlastním zdrojem napájení fungoval při nahrávání programů velmi dobře.
 
Uložení interní flash paměti
Pokud existuje jedna věc, o které si myslím že by mohla být diskutabilní co se týče designu jednotky, pak je to to že Flash paměť není vyjímatelná a vyměnitelná. Co to eventuálně znamená, doufejme že po pár letech používání, interní paměť dovrší maximální počet zapisovacích cyklů a začně selhávat. Pokud se toto stane, pravděpodobně začne selhávat celé zařízení a pro uživatele nebude snadné jednotku znovu oživit. Takže je vhodnější limitovat co je zapsáno do flash paměti, a jedním z největších nepřátel jsou log data, jelikož se stále vytvářejí.
Pro ty co se v Linuxu vyznají, jednoduchým řešením je symlinkovat the /var/log soubor do zařízení na pevný disk do adresáře. Samozřejmě toto můžete provést pouze pokud jste si pevný disk připojili a hodláte ho mít stále připojený.
Na internetu je spousta stránek vysvětlujících jak vytvořit symlink v linuxu tudíž to tu nebudu uvádět. Ale v podstatě je tu 5 všeobecných kroků k tomu aby to fungovalo:
1.               Na svém pevném disku si vytvořte adresář který bude obsahovat log data, ujistěte se že vlastnictví a oprávnění jsou stejná jako jako původní  /var/log adresář.
2.               Zkopírujte existující obsah /var/log dat do nového adresáře
3.               Přejmenujte existující /var/log adresář do něčeho jako /var/log.backup (záloha)
4.               Vytvořte symlink spojující /var/log s vaším novým adresářem
5.               Zkontrolujte že pokud zadáte “cd /var/log” a pak zobrazíte obsah adresáře, uvidíte původní obsah  /var/log dat (která by měla být stejná jako /var/log.backup). Pokud to vypadá dobře, můžete zařízení restartovat.

Mimochodem, netvrdím, že log soubory jsou pouze soubory, které jsou dostatečně velké, nebo aktualizovány tak často, aby se zvážilo jejich přesunutí  na pevný disk. Jak jsem získal více zkušeností s MOI+, pochopil jsem,, že existují i jiné soubory nebo adresáře, které spadají do této kategorie. Jen jsem chtěl poukázat na to, že je možné to udělat.
Prosím nezkoušejte to pokud neznáte Linux, protože pokud něco pokazíte a nechtíc vymažete některá potřebná data můžete skončit tak, že budete znovu instalovat celý firmware a tím ztratíte veškeré dosavadní konfigurace.
V mých pokusech o zjištění jak velký problém by to byl, jsem zjistil že primární systém souborů na tomto zařízení je zformátovaný tak, že jsem o tom  nikdy neslyšel do té doby než jsem se s tím setkal tady. Pokud spustíte příkazový řádek objeví se tyto informace:
 
[root@MOI+ /]# mount
rootfs on / type rootfs (rw)
/dev/root on / type yaffs2 (rw,relatime)
proc on /proc type proc (rw,relatime)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,relatime,gid=5,mode=620)
tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,relatime,mode=777)
tmpfs on /tmp type tmpfs (rw,relatime)
sysfs on /sys type sysfs (rw,relatime)
/dev/sda1 on /mnt/disk type ext4 (rw,relatime,barrier=1,data=ordered)

Poslední řádek výše uvedeného výstupu je připojený SATA pevný disk.
Podle mého je Yaffs2 navržen, aby byl více přátelský flash paměti než jiné více známé souborové systémy protože minimalizuje zbytečné zápisy. Vypadá to že designeří MOI+ s omezením flash paměti počítali. To ale bohužel nemůže zabránit tomu, aby nadměrné zápisy prováděl aplikační software.
Jestliže TBS někdy přijde s druhou generací MOI+, doufal bych že zváží použití vyjímatelné a vyměnitelné flash paměti, možná SD kartu, takovou jakou používá Raspberry Pi. V tomhle případě pokud paměť někdy přestane fungovat, uživatel ji může jednoduše vyměnit, znovu nahrát firmware a zařízení znovu zprovoznit. Další potencionální zlepšení, které by mohlo fungovat s existujícím hardwarem by bylo dát uživatelům možnost zkopírovat celý systém z vnitřní paměti na pevný disk a potom systém spouštět odsud, takže virtuálně by se vše zapisovalo na pevný disk místo na flash pamět.
 
 
Použití jiného tuneru
Chtěl jsem tuto jednotku testovat s použitím více tunerů (ladičů) připojených k DiSEqC přepínačům, takže jsem prohodil přiloženou kartu s TBS6985 DVB-S2 Quad Tuner PCIe kartou. V jednom případě jsem měl 4 tunery natáčející HD signály a v tu samou dobu jsem přehrával jeden z nich přes XMBC na mém počítači.  Také jsem šel do ssh relace MOI+ a zjistil jsem že CPU jednotka se ani nezapotila – sem tam se vyšplhala na 25% a tím to haslo. Pořízené nahrávky byly prakticky bezchybné. 

 

Horní obrázek ukazuje MOI+ s instalovanou tunerovou kartou TBS-6985 a také ze SATA kabelem pro externí disk. Měl jsem jeden malý problém po instalaci této karty s TVHeadEnd, které kartu našlo a tunery ukázalo, ale když jsem chtěl hledat signály vypadalo to že nic nemůžu přijímat. 

 

Ukázalo se že z nějakého důvodu, když byla nainstalovaná TBS-6985 karta TVHeadEnd identifikuje tunery v opačném pořadí než v jakém byste očekávali. Takže, tam kde hledáte tuner port A který má být mapovaný k adaptéru 0 a port D který má být mapovaný k adaptéru 3, je to přesně naopak. Tam kde tunerové porty jdou za se bou A, B, C a D, adaptéry v TVHeadEnd konfiguraci jdou 3,2,1 a 0. Když jsem na to přišel, upravil jsem nastavení TVHeadEnd a fungovalo to skvěle. Takže pokud někdy nainstalujete jiný tuner a bude to vypadat že to nefunguje, ujistěte se, že to není kvůli mapování tunerů a adaptéru v TVHeadEnd. Všimněte si že tento problém nenastal s originální kartou, která byla v přístroji nainstalována takže se vám to s tunerem TBS stát může ale nemusí.
 
Všimněte si že nemůžete prostě zapojit jakýkoliv DVB tuner . protože tohle je TBS zařizení, automaticky počítá s tím že budete používat TBS kartu. A pouze některé karty budou fungovat (na konci této stránky je seznam s produkty). Akceptuje to některé TBS DVB-S2, DVB-T2/T/C, a DVB-C tunerové karty, avšak poslední dva typy nebudou v Severní Americe moc užitečné.
 
 
Nastavení času
Pokud plánujete použití MOI+ k nahrávání programů dle času, je velmi důležité aby byl čas v přistroji přesný. Přístroj není defaultně konfigurovaný tak  aby sám synchronizoval čas se serverem na Internetu, a bohužel interní hodiny mají tendenci ztrácet pár sekund denně. Můžete však čas v MOI+ synchronizovat pomocí příkazu:
ntpd -q -p north-america.pool.ntp.org
 
Pokud nejste v Severní Americe nebo byste rádi použili jiný NTP časový server (možná ten na vaši síťi) vyměňte to za north-america.pool.ntp.org.  A nebo můžete použít jen pool.ntp.org který by vás měl připojit k nejbližšímu serveru. Můžete ntpd nechat běžet až do dalšího restartu když vynecháte možnost –q. Avšak mějte na vědomí že pokud čas změníte když běží TVHeadEnd, a nerestartujete to hned po nastavení, vaše nahrávky budou velice pravděpodobně ukazovat nesprávný čas. Toto je pravděpodobně ta nejnepříjemnější záležitost s TVHeadEnd kterou jsem objevil. Velice doporučuji nezadávat příkazy pro změnu času pokud hned poté neplánujete restart, protože TVHeadEnd bude jen obtížně pořizovat nahrávky, a to hlavně pokud ve spuštěné nahrávce často skáčete dopředu a zpět.  Také uvedená délka programu může být špatná – například jsem viděl jednohodinový program který byl zobrazen jako dvouhodinový. Nikdy se mi ale nestalo že by některá nahrávka nešla spustit vůbec, ale nahrávku jsem si nemohl tak užít když se nedala přetočit dopředu nebo zpět.
Řešení je spustit ntpd a servis pokaždé, když se systém restartuje a před tím než se TVHeadEnd zapne. Abyste to mohli udělat, budete potřebovat přidat skript do the /etc/init.d adresáře pojmenovaný S95ntpd.   Ta S95 část tohoto názvu souboru nastavuje prioritu a měla by zajistit, aby skript běžel po té, co se obnoví vaše síťové připojení, ale před tím než se zapne TVHeadEnd. Tady je příklad S95 ntpd skriptu:
#!/bin/sh
#
# ntpd        Starts ntpd
#
 
start() {
        echo -n "Starting ntpd: "
        /usr/sbin/ntpd -p north-america.pool.ntp.org
        echo "OK"
}
stop() {
        echo -n "Stopping ntpd: "
        killall ntpd
        echo "OK"
}
restart() {
        stop
        start
}
 
case "$1" in
  start)
        start
        ;;
  stop)
        stop
        ;;
  restart|reload)
        restart
        ;;
  *)
        echo "Usage: $0 {start|stop|restart}"
        exit 1
esac
 
exit $?
 
Nezapomeňte změnit adresu časového serveru na ten který preferujete pokud nechcete použít ten pro severní ameriku north-america.pool.ntp.org.   Po přidání skriptu otevřete ssh relaci a vložte toto abyste skript spustili.
chmod 755 /etc/init.d/S95ntpd
Po restartu systému můžete zadat toto abyste se přesvědčili že ntpd funguje:
ps aux | grep ntpd

Měli byste vidět něco takového:
 1035 root       0:00 /usr/sbin/ntpd -p north-america.pool.ntp.org
30856 root       0:00 grep ntpd
 
Je to ten první řádek, který je důležitý, pokud tam ten první řádek je,  pak víte že ntpd funguje.
Já nejsem Linuxový programátor takže výše uvedený skript nemusí být nejlepším příkladem ale pro mě funguje (pokud budete mít nějaké problémy, zkuste zaměnit úvodní mezery v řádcích za Tab. Také, výše uvedený skript funguje pouze když máte funkční internetové spojení. Pokud hodláte použít MOI+ v situaci kdy nemáte připojení k internetu, četl jsem že můžete použít adjtimex příkaz abyste opravili časové nesrovnalosti v systému a hardwaru, ale to je nad rozsah tohoto článku. Pokud půjdete do TVHeadEnd konfigurace. V základní sekci můžete nalézt zaškrtávací políčka na aktualizaci času a “Enable NTP Driver”.  Pokud ntpd neběží potom přetrvají tato nastavení a pokud nptd běží a vy  nptd nastavíte velice pravděpodobně se vám nahrávky budou ukazovat se špatným časem, alespoň podle mých zkušeností. Toto může způsobit že přehrávání bude výzvou. Toto nastavení nebude uloženo při dalším restartu. Takže má rada zní, nezatrhávejte žádné z těchto políček.
 
 
Připojení Kodi/XBMC k TVHeadEnd
Když je TVHeadEnd zprovozněno a běží, je jednoduché připojit Kodi nebo XBMC. Vše co potřebujete udělat je toto (z XBMC Wiki):
1.               Jít do: Go to Settings -> Add-ons -> Enabled add-ons -> PVR Clientsand select the Tvheadend add-on
2.               Zvolte “Configure”
3.               Ve výchozím nastavení byste měli vyplnit pouze TVHeadEnd uživatelské jméno a IP adresu.
 
Vtípky o TVHeadEnd softwaru
Tohle není zrovná součástí MOI+ recenze ale, pokud byste si jeden pořídili chtěl bych abyste s ním byli stejně spokojeni jako já. TVHeadEnd je trochu náročný na učení abych jemně poznamenal, ale naštěstí není tak těžké ho nastavit a napojit to na streamování Kodi/XBMC anebo jakéhokoliv jiného kompatibilního softwaru. Já jsem použil alespoň dva různé koncové programy před TVHeadEnd (Mythbuntu a MediaPortal).  TVHeadEnd je z nich pravděpodobně nejjednodušší na nastavení, jakmile zjistíte že některé možnosti nejsou zobrazeny do té doby než vyberete jinou možnost, která je potřebuje. Když jsem se pokoušel zprovoznit MediaPortal, jedna věc která mě doháněla k šilenství byl jejich špatný způsob zacházení s DiSEqC a 22KHz přepínači. K porovnání TVHeadEnd řeší věci více logicky, ale sem tam narazíte na něco divného (jako například ty tunery které se mapují v obráceném pořadí). Ale stále kromě jedné výjimky (importování průvodních informací) byl podle mě tenhle program nejjednodušší na konfiguraci.
Ale TVHeadEnd má pár divných výstředností, První je, že potom co namapujete služby, aby se ukázaly v kolonce kanálů (pod konfigurací,under Configuration | Channels / EPG), pravděpodobně budete zkoušet spoustu z nich přejmenovat. Pod záložkou kanály (nikoliv služby) můžete přejmenovat kanál když na něj kliknete potom stisknete edit (změnit) tlačítko a jméno změníte. Ale pokud to uděláte, může se vám stát že Kodi/XBMC anebo to co místo toho používáte už tento kanál nenaladí. Spraví to když kanál z této záložky smažete, jdete zpátky do konfigurace Configuration | DVB Inputs | Services a kanál namapujete znovu a poté než jej znovu přejmenujete, odstraňte cookies z prohlížeče a obnovte stránku (nebo použijte jiný prohlížeč na ten zbytek). Nemám tušení, co tento problém způsobuje nebo proč se musí smazat cookies a použít jiný prohlížeč, ale byla to jediná možnost jak jsem kanály mohl přejmenovat tak jak jsem chtěl.
Když jste přidali vaše LNBs, DiSEqC a další přepínače, a nakonfigurovali vše podle instrukcí, TVHeadEnd provede první průzkum (scan) transpondéru na tomto satelitu. To nějaký čas trvá takže moc nespěchejte s mapováním služeb. Avšak vypadá to že to nenajde všechny transpondéry a já musel nekteré přidávat manuálně (zejména ty jež používají DVB-S2). Nevím jestli TVHeadEnd má nějakou logiku slepého scanování nebo jestli používá seznam transpondérů, který je zastaralý (počítal bych s tou druhou variantou) ale bez asistence to všechno nenajde.
Jeden problém který v Severní Americe máme je, že většína dostupných signálů na satelitech neobsahuje vestavěného průvodce dat kterému se také často říká Event Information Table (EIT). V jiných částech světa jsou tyto informace poskytovány jako součást satelitního signálu a proto vývojáři sídlící v Evropě, Asii nebo Australii-Novém Zélandu předpokládají, že jsou všude dostupné, což trochu ztěžuje využití jiných koncových softwarů.
 
Zajištění průvodce údajů pro TVHeadEnd je předmět na vlastní článek a řeknu k tomu pouze toto. Pokud plánujete použít anxmltv.xml  nebo podobný XML formát dat, vyprodukovaný programem jako je například mc2xml budete pravděpodobně potřebovat vytvořit data na jiném přístroji než je MOI+ a potom je přesunout na MOI+ pomocí SFTP nebo SMB. Jestli se budete dost dlouho hrabat v dokumentaci TVHeadEnd přijdete na to že potřebujete dokument který se jmenuje tv_grab_file a tento vložit do /usr/bin directory který se nachází na TVHeadEnd. A když toto provedete na MOI+ nebude to fungovat protože původní soubor je bash skript a BusyBox nepracuje s Bash soubory, používá místo toho ash. Naštěstí je k dispozici konvertovaný skript díky usilí Haralda Beckera, který se podílel na BusyBox mailing listu. Tady je upravený  tv_grab_file skript který na MOI+ poběží:
 
#!/bin/sh
if [ $# -lt 1 ]
then
  cat /mnt/disk/.xmltv/tv_grab_file.xmltv
  exit 0
fi
 
while [ $# -gt 0 ]
 do case "$1" in
   -d | --description )
     printf "tv_grab_file is a simple grabber that just read the ~/.xmltv/tv_grab_file.xmltv file"
     ;;
 
   -v | --version )
     printf "0.1"
     ;;
 
   -c | --capabilities )
     printf "baseline"
     ;;
 
    -* )
      printf "unknown option: %s" "$1"
      printf "Usage: %s: [--description] [--version] [--capabilities]" ${0##*/}
      exit 2
      ;;
 
 esac; shift
done
 
exit 0
 
Berte v úvahu že možná budete muset upravit cestu nebo název souboru v řádku začínajícím “cat”. Měl by ukazovat na xmltv soubor který chcete aby TVHeadEnd používal. Já jsem ten soubor zkopíroval na pevný disk abych omezil zapisování dat na interní paměť. Uložte si skript uvedený výše pod jménem souboru filename tv_grab_file a zkopírujte to do the /usr/bin adresáře na MOI+. Potom otevřete ssh relaci a přikaz vložte aby začal fungovat:
chmod 755 /usr/bin/tv_grab_file
Další věc, která stojí za zmínku je, že jakmile TVHeadEnd poprvné začne úspěšně číst XML soubor může to chvíli trvat, než se kanály z tohoto souboru objeví namapované což se děje na tom samém místě kde editujete názvy kanálů. Kanál ve vašem XML souboru by se měl objevit v EPG rozbaleném menu ale může se objevit se zpožděním. Pokud se neobjeví restartování MOI+ by mohlo pomoct. ¨
Pokud se zamýšlíte nad tím, kde TVHeadEnd zadáte, aby používalo tv_grab_file skript, je to v konfiguraci Configuration | Channel/EPG | EPG Grabber, v sekci Internal Grabber. Potom co instalujete tv_grab_file a stanovíte oprávnění, budete pravděpodobně muset restartovat MOI+ abyste tyto volby viděli. Interval grabu může být jakýkoliv si zvolíte, jednoduše zaleží na tom, jak často TVHeadEnd zkouší importovat XML data. Jelikož příručka je na většíně stránkách stejně updatovaná pouze jednou denně a jelikož prý nemůžete kontrolovat denní dobu kdy TVHeadEnd provádí tv_grab_file skript, stačí když kontrola proběhne dvakrát denně aby se skript během 12 hodin obnovil a zkopíroval se do MOI+.
Výše uvedené není kompletní návod, jak schedule data dostat  do TVHeadEnd na MOI + (jak jsem se zmínil výše, že může to být předmětem dalšího článku), ale pokud víte, že vaše cesta je TVHeadEnd, s tímto by jste se měli dostat  přes hlavní překážky.
 
Měl bych se zmínit že TVHeadEnd má jeden do očí bijící nedostatek – pokud nemáte přístup k schedule data jednotlivých kanálů, pak dle mých zkušeností nemůžete na tomto kanálu nastavit opakované nahrávání. Můžete to nastavit, aby to nahrávalo ve stejný čas specifický kanál ale bez schedule data nelze specifikovat, aby se nahrával ten samý kanál v tu samou dobu každý den nebo týden. Pokud selže všechno ostatní, vždycky si můžete vytvořít své vlastní schedule data pro kanál v XMLTV File formátu ale to by byl opět námět na další článek, pokud by to někoho zajímalo.
 
Další výstředností, která stojí za zmínku je, že když se pokusíte naladit z MOI+ live televizi a zároveň používáte TVHeadEnd s XBMC Gotham 13.2, v ojedinělých případech to nejdřív zobrazí video ale žádné audio. To se nikdy nestává u nahrávek, pouze u live televize a znovuzvolení kanálu tento problém vždy odstraní. Jakmile zvuk začne hrát, potom je to v pořádku a audio už se neztrácí (pokud zvuk nevypadne na tom samotném kanálu). Myslím si že tento problém je způsobený XBMC nebo možná XBMC PVR add-onem pro TVHeadEnd protože XBMC přijímá video a pak stream který obsahuje zvuk (za předpokladu že je nějaký zvuk k dispozici samozřejmě).
 
A konečně na závěr!
Nechte mě to říct takto, už dříve jsem vytvoříl koncový systém za pomocí Windows 7 a MediaPortalu a TBS6985 Quad tunerová karta o které jsem se zmínil výše byla originálně zakoupena pro toto zařízení. Ale vždycky jsem měl s MediaPortálem problémy jako například chybějící nahrávky a částečné nahrávky, které myslím souvisejí s problémy DiSEqC přepínačů. Trvalo mi půl léta než jsem dosáhl toho aby tento systém fungoval alespoň z poloviny tak dobře.
Přesto když jsem viděl jak dobře MOI+ pracuje, rozebral jsem ten systém  a instaloval TBS6985 do MOI+. Jsem o moc spokojenější s tím jak MOI+ funguje. Není to o tom že by tu nebyly žádné výzvy k tomu aby se to zprovoznilo ale pouze po týdnu používání to fungovalo lépe než ten předchozí systém, navzdory tomu že jsem dva měsíce bil hlavou o zeď (obrazně řečeno), snažíc se zprovoznit ten předchozí systém.
Teď mě napadá, že někteří čtenáři si můžou myslet že píšu relativně pěknou recenzi proto že TBS mě tu jednotku poslalo zadarmo. Vše co můžu říct je, že to není pravda. Říkám to tak, jak to je a všeobecně jsem opravdu s tímto zařízením spokojený. K tomu pokud si všimnete všech těch tipů a triků na konfiguraci které jsem tu uvedl, dojde vám že jsem nad tímto zařízením a nad TVHeadEnd strávil opravdu dost času. Nikdy předtím jsem se nesetkal s TVHeadEnd na delší dobu než 20 minut takže jsem si musel najít čas na to, abych se naučil určité věci a nezabíral bych se tím kdyby se mi nelíbíly výsledky, kterých se mi dostávalo. Kdyby to nefungovalo, bylo by to o mnoho jednodušší vrátit se k tomu předchozímu systému a napsat recenzi o čtyřech nebo pěti odstavcích. Ale čím víc jsem MOI+ používal, tím víc jsem byl tím byl ohromen.
Při srovnávání cen, mějte na paměti, že toto může být v podstatě náhrada počítače který pohání backend server. Také pokud toto zvažujete jako řešení komerční instalace, jsou tam držáky které se dají přidat a umožňují MOI+ zabudovat do 19“ racku.
 
Děkuji za přečtení této recenze, a pokud se rozhodnete že si MOI+ koupíte, doufám že se vám konfigurační typy budou hodit!
 
Zveřejnění:
Pouze pro případ, že jste to přehlédli v prvních dvou případech,  co jsem se o tom zmíňil, dostal jsem MOI+ zdarma proto, že jsem za to chtěl napsat tuto recenzi. Avšak neslíbil jsem, že budu psát něco specifického nebo pouze dobrého o MOI+. Doufám, že jsem se teď vyjádříl dost jasně, aby naši přátelé z FTC byly šťastní.